Obsah článku
Není to dovolená v resortu. Nečeká vás polštář s výšivkou ani snídaně formou bufetu. Ale pokud vám srdce bije v rytmu přírody, spaní, jak se říká, “na divoko” může být právě tím, co chcete vyzkoušet.
Spaní „na divoko“ není možné všude
Přespání v přírodě, jak nám ho romantizují filmy, v praxi často naráží na realitu zákonů. V České republice není divoké táboření obecně povoleno, a to hlavně v chráněných oblastech, národních parcích nebo přírodních rezervacích, kam byste se možná vydali nejraději. Přesto existují místa, kde můžete legálně přenocovat. Třeba tzv. nouzová nocoviště v národních parcích nebo domluvené plácky u vody, například ten, který má v blízkosti půjčovna lodí Vltava, mimo chráněné zóny.
Jen myslete na základní pravidlo: nezanechat po sobě ani stopu. Když místo opustíte, mělo by vypadat, jako by tam nikdo nikdy nebyl.
Co si vzít s sebou?
Nerozhoduje ani tak kolik si toho sbalíte, jako spíš, to, jak to využijete. V prvé řadě si zabalte tak, abyste to dokázali unést. Ve výbavě by vám pak neměla chybět tato základní výbava:
- karimatka,
- spacák,
- čelovka,
- filtr nebo tablety na úpravu vody,
- vařič a ešus,
- malý nůž nebo multitool nástroj,
- lékárnička,
- mapa + kompas nebo nabitý telefon s offline GPS
a pokud vám zbyde místo tak i tarp nebo minimalistický stan, pro jistotu.
Kde můžete složit hlavu a nevyženou vás
Chcete-li přespávat bez střetu se zákonem i svědomím, zamiřte na místa, která jsou tomu nakloněná. Nebo alespoň tolerantní.
1. Šumava – nouzová nocoviště
Národní park Šumava zavedl několik oficiálních nocovišť, kde si můžete rozbalit spacák bez obav. Jsou jednoduchá, bez vybavení, ale právě to je jejich kouzlo.
2. Povodí Vltavy – vodácké kempy a volná místa
Pokud vás láká spaní u řeky, Vltava nabízí krásné úseky s místy, kde můžete složit hlavu i bez stanu. Například okolí Vyššího Brodu nebo Zlaté Koruny. Kousek odtud je půjčovna lodí Vltava, kdybyste si zatoužili ráno půjčit loďku a vyplout na vodu.
3. Broumovsko nebo Rychlebské hory
Méně známé kouty, kde potkáte víc zvěře než lidí. Díky nižšímu turistickému tlaku jsou zdejší louky a lesy klidné a vstřícné k těm, kdo se zde chovají tiše a s respektem.
4. Bílá Opava, Jeseníky
Ne na hřebenech, ale v podhůří a okolních lesích najdete místa jako z knihy o trampingu. Tady je ale dobré znát terén, nebo si nechat poradit místních.
Ležet večer pod hvězdami, slyšet sovu v dálce a probouzet se s mlhou visící těsně nad zemí — to je zážitek, který neprodává žádný katalog. A to víc si to užijete!
